Пълното ръководство за Мекотели

Пълното ръководство за Мекотели

Пълното ръководство за Мекотели

Blog Article



Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Повечето двучерупчести имат чифт големи хриле, разположени в мантийната си кухина. Тези хриле позволяват на двучерупчестите животни да извличат кислород от водата (за да дишат) и да улавят храната; вода, богата на кислород и микроорганизми, се вкарва в кухината на мантията и се измива през хрилете.

Най-характерните особености са наличие на двустранна черупка и редуциране на главата и всички органи, свързани с нея, включително и радула.

Наметката го обвива трупот, при што се создава мантијна празнина во која се сместени жабрите и природните отвори на дигестивниот, екскреторниот и репродуктивниот систем. Друг карактеристичен белег е постоењето на черупка, која ја лачи (продуцира) наметката и која делумно или целосно го обвива телото.

Четка -мекотели затворен отгоре мивката и има голям месест "крак". Главата на мекотели се вижда отпред, последвана от тялото - широк месест „крак“, който има сплескана форма на „подметката“, променяща се от субстрата.

Продължете да четете, за да научите как да разберете дали вие или ваш любим човек може да имате това състояние и какво можете да направите, за да предотвратите предаването му на други.

При видове, които се норят, дълъг сифон се простира до повърхността, за да поеме вода; слузта по хрилете помага за улавяне на храната, а ресничките пренасят хранителните частици в устата.

Тялото на животните наподобява червей. Обитават тинята на морското дъно, където се хранят с отпадни продукти или са хищници.

Главоногите са изключително интелигентни животни. Най-известната група е: октоподи.

Моноплакофорите са дълбоководни мекотели, снабдени с черупки, подобни на шапки.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за мекотели движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

Маллускът може бавно да се движи по дъното. За целта той има специално устройство - дебел мускулен орган - „крак“, който, ако е необходимо, е стърчан от мивката. Двойни мекотели принадлежат към типичните вторични животни, тъй като тяхната токсичност, често много силна, зависи от храната, която получават.

Повеќето полжави, главно, ползат со стапалото. Тие се жители на слатките и солените води, а некои од нив живеат и на копно;

О, да. Това тъмно петно в средата – това е мастилената торбичка. „А тези малки кръгли неща – казва Винтър – са смукалата.“

Report this page